Wydarzenie: Konferencja Niemcy po wyborach w RODM Kraków [PATRONAT GEOPOLITI.ORG]

No Comment Yet

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej i Ośrodek Myśli Politycznej serdecznie zapraszają na konferencję pt. “Niemcy po wyborach: lekarz Unii Europejskiej czy pacjent o nietypowych objawach?”, która odbędzie się 28 września o godz. 16:00 w Hotelu Europejskim.

Rola Niemiec w Unii Europejskiej budzi wielkie kontrowersje. Nasilają się one w miarę pogłębiania się jej kryzysu. Jedni widzą w Berlinie światłego przywódcę UE, a nawet całego zachodniego świata. Inni uważają Niemcy za hegemona, który wymusza na całej wspólnocie, jaka polityka ma być w niej i przez nią prowadzona – i nie czyni tego w imię szczytnych celów, ale dla realizacji własnych, groźnych dla wielu państw interesów. Europejski problem z Niemcami dodatkowo komplikuje wspomnienie niemieckich zbrodni z czasów II wojny światowej. Rosną wątpliwości związane z polityką historyczną współczesnych Niemiec, której zarzuca się relatywizowanie historii tamtego okresu, na przykład poprzez eksponowanie nielicznych przejawów niemieckiego oporu wobec Hitlera czy kreowanie obrazu Niemców jako ofiar wojny (wypędzenie). Dotychczasową stabilność polityki wewnętrznej Niemiec przedstawiało się zwykle jako jedną z przyczyn ich sukcesów, także na arenie międzynarodowej. Gdy wszakże rosną wątpliwości, czy Niemcy wykorzystują swą siłę dla dobra całej UE i jej poszczególnych członków, czy może jednak na jej i ich szkodę, coraz bardziej istotne staje się pytanie o skutki rządów Angeli Merkel. Pytanie tym bardziej zasadne dziś, gdy wyniki wyborów w Niemczech zdają się wskazywać, że czas stabilności może właśnie tam przemijać…

PROGRAM

Panel I: Skutki wewnętrzne [16.00-17.45]

Moderator: dr Maciej Zakrzewski (Instytut Pamięci Narodowej)
• Aleksandra Rybińska (tygodnik “Sieci”) – Analiza wyników wyborów w Niemczech. Konsekwencje parlamentarno-partyjne dla państwa niemieckiego.
• Justyna Gotkowska (Ośrodek Studiów Wschodnich) – Wyzwania w sferze obronności i bezpieczeństwa Niemiec.
• Tomasz Krawczyk (ekspert ds. Niemiec i Unii Europejskiej) – Priorytety nowego rządu w wymiarze politycznym i społecznym.

Przerwa kawowa [17.45-18.15]

Panel II: Skutki zewnętrzne [18.15-20.00]

Moderator: dr Katarzyna Korzeniewska-Wołek (Ośrodek Myśli Politycznej)
• Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych) – Geopolityka: Niemcy, czyli między Ameryką i Rosją.
• Urszula Grebieniow (I Sekretarz, Departament Polityki Europejskiej MSZ) – Relacje polsko-niemieckie: najważniejsze wyzwania.
• Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) – Unia Europejska: prawno-ekonomiczne scenariusze integracji.

Relację z wydarzenia przeprowadzi portal Geopoliti.org!

DATA: 28 września 2017 [czwartek]

MIEJSCE: Hotel Europejski, ul. Lubicz 5, Sala Kossakowa

GODZINA: 16.00-20.00

ZAPRASZAMY!

Tekst z wydarzenia organizatora na stronie.

Redakcja

Author

Redakcja

Up Next

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »