Relacja z konferencji „Ćwierćwiecze Grupy Wyszehradzkiej”

No Comment Yet

W piątek 28 października w Auli Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego odbyła się konferencja „Ćwierć wieku Grupy Wyszehradzkiej – w obliczu nowych wyzwań”. Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej (RODM) w Opolu oraz Studenckie Koło Naukowe Politologów Uniwersytetu Opolskiego, a patronat medialny objął nad nim portal Geopoliti.org.

Ociepa

Konferencję otworzył koordynator RODM oraz Przewodniczący Rady Miasta Opola – Marcin Ociepa, który zarysował uwarunkowania funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej (V4), przedstawiając główne szanse i zagrożenia, jakie obecnie przed nią stoją – po czym oddał głos prelegentom.

Wystąpienia zostały podzielone na dwa panele. W pierwszym, zatytułowanym „Grupa Wyszehradzka – współpraca i budowa tożsamości”, redaktor prowadzący portalu Geopoliti.org Marcin Furdyna wystąpił z referatem „Miejsce V4 w polskiej polityce zagranicznej z uwzględnieniem projektu Międzymorza”, streszczając historię dotychczasowej współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier, przedstawiając obiektywne czynniki, które sprzyjają podtrzymywaniu i rozwijaniu tej współpracy oraz oceniając jej szanse i zagrożenia w najbliższych latach. W drugim wystąpieniu pierwszego panelu Sabina Baraniewicz omówiła „Problematykę Smart City w państwach Grupy Wyszehradzkiej”.

Drugi panel, zatytułowany „V4 wobec zmieniającego się świata”, również składał się z dwóch referatów. Redaktor naczelny portalu Geopoliti.org Michał Specjalski wystąpił z tematem „Grupa Wyszehradzka. Analiza geopolityczna układu sił w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”, w ramach którego przedstawił rozwój tej części Europy na przestrzeni stuleci.

W drugiej prezentacji Stanisław Niewiński opisał stan obecny i perspektywy współpracy między państwami Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami.

Konferencja w Opolu była drugą w ostatnim czasie, nad którą portal Geopoliti.org objął patronat medialny. We wrześniu patronowaliśmy i relacjonowaliśmy przebieg międzynarodowej konferencji naukowej „Współczesne problemy obszaru postradzieckiego”, zorganizowanej przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Redakcja

Author

Redakcja

Up Next

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »