Relacja z konferencji „Współczesne problemy obszaru postradzieckiego”

No Comment Yet

W dniach 22-23 września na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pod tytułem „Współczesne problemy obszaru postradzieckiego”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Zakład Współczesnych Systemów Politycznych Instytutu Nauk Politycznych oraz Zakład Historii Najnowszej Powszechnej i Dziejów Migracji Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Geopoliti.org objęło wydarzenie patronatem medialnym.

– Pomysł zorganizowania konferencji to pokłosie wojny rosyjsko-ukraińskiej, aneksji Krymu, zagrożenia państw bałtyckich czy sytuacji w Azji Centralnej – mówi portalowi Geopoliti.org dr Andrzej Purat, jeden z organizatorów. – Wydawało się, że żyjemy w stabilnym świecie, Rosja jednak destabilizuje region w imię własnych interesów.

Konferencja rozpoczęła się o godzinie 9.30 w auli uczelni. Dr Andrzej Purat i dr Nartsiss Shukuralieva przywitali gości w języku polskim i rosyjskim, przedstawiając ogólny program dnia. Przed ich rozpoczęciem zgromadzeni mieli jeszcze okazję zobaczyć trzy krótkie prezentacje filmowe związane z Ukrainą – w tym film Siergieja Łysenki pod tytułem „Mowa”, którego fabuła opowiada o garstce młodych dziewczyn, które udają się na wschód kraju, żeby nauczać języka ukraińskiego.

Dwudniowy program obrad obejmował 55 wystąpień w języku polskim oraz 11 w języku rosyjskim. Podzielono je na 7 paneli tematycznych, w tym jeden w języku rosyjskim, które odbywały się w auli oraz mniejszych salach uniwersytetu: Budowa świadomości narodowej obszaru postradzieckiego; Polityka Federacji Rosyjskiej wobec państwa obszaru postradzieckiego; Mniejszości narodowe i kwestie religijne na obszarze postradzieckim; Procesy polityczna na obszarze postradzieckim (język rosyjski); Historia a współczesność obszaru postradzieckiego; Administracja i prawo na obszarze postradzieckim; Rozwój społeczeństwa obywatelskiego na terenie byłego ZSRR.

– Spektrum tematyczne i geograficzne wydarzenia jest bardzo szerokie – tłumaczy dr Purat. – Przyjmowaliśmy referaty traktujące m.in. o wojnie informacyjnej, polityce rosyjskiej i strefach wpływów, obejmujące obszar od państwa bałtyckich po Azję Centralną.

Na konferencji – prócz naukowców z Polski, reprezentujących czołowe uniwersytety z całego kraju – wystąpili też naukowcy z krajów postradzieckich, m.in. z wyższych uczelni w Moskwie, Biszkeku, Astany czy Kijowa.

– Być może za jakiś czas, ze względu na dynamikę sytuacji, trzeba będzie znów zorganizować podobne wydarzenie i pochylić się nad omawianym na naszej konferencji regionem, w zależności, co dalej będzie się działo w Turcji, na Ukrainie, a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych po listopadowych wyborach prezydenckich – dodaje dr Purat.

geopoliti

Redakcja

Author

Redakcja

Up Next

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »